Çalışma Saatleri:  09:00‑18:00
Whatsapp'tan Sor   Bizi Arayın:  0 551 713 1919

Samsung Galaxy J7 (2016) Anakart Sorunları Ve Tamir İşlemleri

Es Teknoloji Teknik Servis > Samsung Galaxy J7 (2016) Anakart Sorunları Ve Tamir İşlemleri

Ana kart, bilgisayarların bütün bileşenlerini kontrol alında tutan, performanslı bir şekilde çalışmalarını sağlayabilen sistemlerin çalışmasında önemli bir konuma sahiptir. Ayrıca ana gövdeyi teşkil edebilen en önemli parçadan ibarettir. Herhangi bir sorunda genelde olağan şüpheli olarak ana kart ifade edilmektedir. Bu nedenle anakart tamiri işlemleri sıkça duyulmaktadır. Elbette ki beraber çalıştığı kasalar ve güç kaynakları da diğer suç ortaklarını oluşturmaktadır.

Ana kart, kasalar ve güç kaynaklarından karşılan sorunların en sık görülenlerini de ifade etmek mümkündür. İlk ve en sık görülen sorunlardan biri; ana kart üzerinde hafızaların sırası ve aynı renkte mevcut olan hafıza yuvalarına takılmaları herhangi bir şekilde performansı etkileyebilir mi? Ana kart üzerinde yer alan hafıza yuvalarının sırası ve rengi, çift kanal hafıza kullanırken önemlidir. Genellikle tek yumurta ikizleri gibi olan bu hafızalar, aynı beri yolu hızını ve aynı rengi destekleyen hafıza slotlarına takılıp çalıştırılabiliyor.

            Bu hafızaları, aynı veri yolu hızı ve modeline sahip olan iki hafıza biçiminde kullandığınız zaman daha etkili bir performans elde edebilirsiniz. 4 hafıza slotu yer alan ana kartta 0 ve 2 ya da 1 ve 3 yuvalarının tercih edildiği de söylenebilir. Söz konusu olan çift kanal destekli hafızalar için büyük önem taşımaktadır. Ayrıca bir diğer sık karşılaşılan sorun olarak; bilgisayarın güç düğmesine basılmasına karşın fan çalışır duruma gelmekte ancak bilgisayar açılmama durumudur. Güç kaynağının yanıp yanmadığı merak edilebilir. Böyle bir durumda ilk olarak ana kartta yer alan güç konektörlerinin yerinden çıkıp çıkmadığı kontrol edilmelidir. Eğer bütün bağlantı ve donanımlar doğru yerindeyse Clear CMOS yapılmasında fayda vardır. Anakart tamiri kapsamında da bu işlem gerçekleştirilmektedir. Clear CMOS işlemi, ana kartınızın BIOS özelliğini default konuma getirmektedir. Yani fabrika ayarlarına döndürmektedir.

            Ayrıca ana kartın üstünde Clear CMOS jumpera basıp resetlemek de mümkündür. Sistem kapalı bir konumdayken bu butona birkaç saniye kadar basarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz Bu işlem de çözüm getirmezse eğer ana kartın değiştirilmesinden başka bir çözüm bulunmamaktadır. Yani ana kart yanmış olabilir. Bilgisayarın güç düğmesine basıldığında birkaç saniye kadar işlemci fanı çalışabilir. Ancak daha sonrasında ufak bir sesle tekrardan kapabilir. Böyle bir durumda da ana kartın sorunlu olup olmadığını anlamak mümkündür. İlk olarak güç kaynağının arka kısmında yer alan anahtarın açık olup olmadığını kesinlikle kontrol etmelisiniz. 1 konumundaysa eğer güç kaynağına elektrik geliyor demektir.

            Tekrardan açarken aynı durumda otomatik bir şekilde kapanıyorsa kaynağın kısa devre yapması da mümkün olabilir. Aynı zamanda güç kaynağının kablosu takıldığı zaman güç düğmesine basmaya izin verilmeden bilgisayar otomatik bir şekilde de açılabilir. BIOS ayarları üzerinden Power Management bölümünde AC Power Back işlemini Soft OFF konumuna getirmeniz durumunda sorun çözüme kavuşacaktır. Sizler de kendi cihazınız üzerinde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kdz.Ereğli Telefon Tamiri

Kdz.Ereğli Samsung Telefon Tamiri

Kdz.Ereğli j7 Telefon Tamiri

Kdz.Ereğli Telefon soket Tamiri

Telefon Servisi Ereğli

Genellikle çıkan ve onarılan sorunlar

işlemci Onarım
Soket Onarımı
Wifi Entegre Onarımı

 

HEMEN ÜCRETSİZ FİYAT TEKLİFİ ALMAK İÇİN